Wina Wegańskie

W ofercie sklepu dostępne są również wina wegańskie a także musujące Prosecco wegańskie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą win wege. Większość ludzi rozumie przez weganizm unikanie wszelkiego rodzaju mięsa, ryb i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Wielu nie podejrzewa, że istnieją produkty i potrawy, które wydają się być wegańskie, ale w rzeczywistości nie są. Jednym z tych produktów jest wino. Ale jak to się stało? Wino to produkt wegetariański wytwarzany z jagód winogron. Problem polega na tym, że zwierzęta (ich produkty) nie biorą udziału w procesie fermentacji lub starzenia, ale w procesie filtrowania wina przed butelkowaniem. Po fermentacji brzeczka jest oczyszczana z osadów i zanieczyszczeń: do beczki wina dodaje się specjalne odczynniki, które wchodzą w kontakt z niepożądanymi cząsteczkami i powodują ich osiadanie na dnie. Przefiltrowane w ten sposób wino schodzi z beczki, a tłuszcz z filtratu i osadu pozostaje. Dzięki filtracji wino ma bardziej elegancki aromat i smak, a także wino staje się mniej mętne.

Dla prawdziwego weganina główną przeszkodą jest fakt, że większość substancji filtracyjnych to produkty pochodzenia zwierzęcego, a nawet jeśli nie pozostają w winie, samo ich stosowanie jest sprzeczne z przekonaniami weganizmu. Wśród tych substancji najczęściej możemy znaleźć żelatynę, białko jaja, kazeinę (białko mleka) i klej rybny. W tej chwili wielu winiarzy rezygnuje z takich konserwatywnych metod filtracji, używają gliny bentonitowej do czyszczenia — ma ona nie mniejszą skuteczność i nie ma nic wspólnego ze zwierzętami, tak własnie powstaje wino wegańskie. Oprócz gliny stosuje się wapień i żel krzemionkowy. Tacy winiarze umieszczają na etykiecie specjalny symbol, co oznacza, że wino jest wegańskie.

We współczesnym świecie weganizm rozprzestrzenił się w Europie, a jego zwolennicy już aktywnie zaczęli wpływać na cały świat. Na przykład ogromna sieć sklepów i supermarketów w Wielkiej Brytanii Coop chce zwiększyć swoją ofertę wegańskich win do setek pozycji. Konkurencyjna firma, Majestic Wine, dodała wegańskie odznaki do opisu win na swojej oficjalnej stronie internetowej. W tej chwili są 32 Pozycje wegańskiego wina, choć liczba ta zmienia się z miesiąca na miesiąc.

Według Towarzystwa wegańskiego w samej Wielkiej Brytanii co najmniej 542 tysiące osób stosuje taką dietę. Piętnaście lat temu było ich około 150 tysięcy. Wszystko to zapoczątkowało rozmowę o wyjątkowości win wegańskich i podniosło kwestię, dlaczego niektórym z nich nie przypisuje się wysokich wyników, a także dlaczego tradycyjne substancje filtrujące nie są wymienione na etykietach kontr - w końcu praktycznie wszędzie na świecie nie ma obecnie wymogów prawnych dotyczących umieszczania informacji o tych substancjach na etykietach win. "W rzeczywistości wiele win może być wegańskich, ale winiarz zwykle nie określa tego na etykiecie" — powiedziała Kristin Siltevik z Oxney Organic Estate w East Sussex w Anglii. Niektórzy producenci przestali używać produktów pochodzenia zwierzęcego do filtrowania wina, podczas gdy inni całkowicie go porzucili, czyniąc swoje wina wegańskimi.

Tony Milanowski, który uczy produkcji wina w Plumpton College w Wielkiej Brytanii, wyjaśnia, że nie chodzi tylko o filtrowanie. Powiedział: "weganizm ma pewne podobieństwo do religii, ponieważ wiele osób staje się weganami nie tylko ze względów dietetycznych, ale także etycznych i/lub środowiskowych". Większość wegan jest dość skrupulatna i może się martwić, na przykład, użyciem wosku pszczelego podczas zamykania butelek, użyciem kleju na bazie mleka do niektórych rodzajów korków, i tak dalej. "Poza tym nawet wina biodynamiczne, pozornie najbardziej naturalne i nie poddane filtracji, mogą nadal nie spełniać wszystkich wymagań wegan, na przykład ze względu na źródła nawozów stosowane w winnicy" - dodał. Jak rozumiemy, wino nie zawsze jest produktem odpowiednim dla wegan. To powiedziawszy, nie wszyscy producenci wina umieszczają niezbędne symbole na etykiecie.

Filtrowanie

Typ

Smak

Szczep

Rok

Jest 30 produktów.

Pokazano 1-30 z 30 pozycji
Almarosa Primitivo
Włochy

Almarosa Primitivo Puglia

Cena 39,90 zł
Messer del Fauno Primitivo Ekologiczne
Włochy

Messer del Fauno Primitivo

Cena 39,90 zł
Le Versant Viognier Foncalieu
Francja

Le Versant Viognier Foncalieu

Cena 49,90 zł
Bepin de Eto Prosecco Brut
Włochy

Bepin de Eto Prosecco Brut

Cena 69,90 zł
Niepoort Rótulo Tinto
Portugalia

Niepoort Rótulo Tinto

Cena 59,90 zł
Carlos Reynolds Tinto
Portugalia

Carlos Reynolds Tinto

Cena 59,90 zł
Brilla Prosecco Extra Dry
Włochy

Brilla Prosecco Extra Dry

Cena 59,90 zł
La Linda Cabernet Sauvignon
Argentyna

La Linda Cabernet Sauvignon

Cena 49,90 zł
La Linda Torrontés
Argentyna

La Linda Torrontés

Cena 49,90 zł
La Linda Chardonnay Unoaked
Argentyna

La Linda Chardonnay Unoaked

Cena 49,90 zł
Le Versant Syrah Foncalieu
Francja

Le Versant Syrah Foncalieu

Cena 49,90 zł
Fontella Chianti
Włochy

Fontella Chianti

Cena 44,90 zł

Zarejestruj konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się do konta albo odzyskaj hasło